SMWS 42.42

SMWS şişelemeleri arasında sanırım asla hayır diyemeyeceğim dört adet seri var. Eğer bir SMWS şişesi 42, 1, 29 veya 39 ile başlıyan bir şişe sunuyorsa kendimi tutamadığım doğrudur. Bildiğiniz üzere SMWS şişeleri farklı damıtımevlerinden alınan tek fıçıların (Single cask) fıçı sertliğinde (Cask Strength) şişelenmesi ile hayat buluyor. SMWS şişelerindeki numaralardan ilki damıtımevi kodu, ikincisi ise o damıtımevinden alınıp SMWS tarafından şişelenmiş fıçı sayısını belirtiyor.

42: Ledaig – Tobermory
1: Glenfarclas
29: Laphroaig
39: Linkwood

damıtım evlerinden gelen şişeleri tanımlıyor. SMWS damıtım evlerinin tam liste kodları için buraya bakabilirsiniz.

SMWS 42.42 için baştan söyleyebileceğim ilk şey, damıtımevi tarafından piyasaya sürülen şişelerden daha karakterli ve başarılı olduğudur. 2008 yılında damıtılmış ve 2017 yılında 9 yaşındayken 61.2% abv alkol seviyesinde şişelenmiş.

Burunda en sevdiğim, Laphroaig ve Lagavulin benzeri turba rayihaları ile birlikte topraksı kokular taşıyan bu şişe havalandıkça süet, deri ve yün gibi fenolik kokuların en başarılılarını cömertce sunuyor. Çarliston biberi koklarsanız alacağınız nebati koku ile karışan karabiber kokusuna, bence biraz çiğ et ve tendürdiyot kokusu da eşlik etmekte. Tam aradığım burun.

Damakta 61.2%abv alkol seviyesi ben buradayım demekle kalmıyor, elindeki çuvaldızı açımasızca batırmaya uzun süre devam ediyor. Üstüne üstlük bunca iğneleme yetmezmiş gibi bir de ağır metalik bir lezzet sunuyor. Çok keyifli mi? Hayır! Ancak eş zamanlı olarak damakta dönmeye başlayan isli rayihalar ve barbekü lezzetleri baş döndürücü. Ne iğnenin acısı kalır, ne de metalik lezzetler. Hepsini katlanabilir kılan seviyede bilgece eklenmiş is bu sıvıya. Tam bir is mabedi. Buharlı lokomotif…

Uzun bitişi hedonist bir hunharlıkla ikinci kadehi doldurma isteği yaratıyor ancak keşke daha yoğun fındıksı rayihaları da olsaymış.
Neyse eksik olan kuruyemiş lezzetlerini tuzlu badem ile tamamlamak ayrı bir keyif. Söylemeden geçmek istemem, çok baskın ve kendini ön planda belli eden bir meşe kokusu var. Ben tüm eksiklerine rağmen çok beğendim. Bulursam bir daha alırmıyım? Bilemiyorum, zira hali hazırda iki şişe aldım. Toplamda 276 şişe üretilmiş ki aşağı yukarı %1’ini ben ve dostlarım içmiş. Makul seviyede tüketmekte fayda var.
Siz bulursanız kaçırmayın hatta bana da haber verin ki size güzel bir iki eşlikçi de önerebilirim.

Bu şişenin benim için en büyük özelliği, 3 Şubat 2019 günü sabah saat 05:13’de bir Ece Ayhan dizesi ile boğaza karşı içtiğim (adetim olduğu üzere) bir kapaklık miktarı ile verdiği unutulmaz hazdır.