Springbank 10

Springbank 10, burunda burbon karakterini net hissettiyor. Hemen hemen tüm Springbank sunumlarının imzası niteliğindeki topraksı yer fıstığı kabuğu kokusu 46%abv alkol düzeyindeki bu sunumda da mevcut. Havalandıkça açığa çıkan galeta ve peksimet kokusuna derinlerde az biraz ceviz gibi fındıksı notalar eşlik ediyor. İs kokusu çok hafif ve gayet dengeli. Oldukça karışık kokular bütünü olduğunu söylemem lazım.

Kimyasal lezzetleri tuzlu kraker ve tuzlu ayçekirdeği (çiğdem) ile birlikte geliyor. Gayet dengeli ve alkol tadını da hafiften hissettiriyor. Dilinizin ucunu ısıran viskilerden. Mayhoş turunçgilleri de az biraz taşıyor. Daha yağlı bir hissiyata sahip olsa harika bir viski olurmuş. Gayet temiz bir damağı var.

Çok uzun değil ama odunsu lezzetlerini çok beğendim. İğde ve ekmek ayvası gibi damak buran kurutucu bir bitişe sahip. Arpa lezzetleri ilk nefesle birlikte daha net kendini belli ediyor.

10 yıllık viskiler arasında alınabilecek iyi seçimlerden birisi olduğunu düşünüyorum. Benim tadımını yaptığım sunum, fotografta gördüğünüz bir önceki seri şişelerden birisiydi. Yeni sunumlarında burbon karakterini kaybetmeden biraz daha net sherry lezzetleri de almak mümkün.
Bir kaç tatlı kaşığı su ilavesi ile daha limoni ve nebati karakterde farklı bir lezzet profili yakalamanız mümkün. Açıkçası ben sadece bir iki çay kaşığı su ekleyerek burundaki aldehit baskın polimer tarzı kimyevi kokuları dengelemeyi tercih ediyorum. Maalesef su eklediğinizde yine aldehit türevi olan tarçınsı kokular da zayıflıyor. Hiç su eklemeden içmek de iyi bir seçim.

Defterimden Notlar

Eğer benim gibi Springbank hayranı iseniz zaten söylemeye gerek yok ama Campbeltown viskisi nasıl olur diye merak ediyorsanız almanız gereken viski budur. Campbeltown’un standart lezzetlerini sunan viski. Burunda karışık, damakta nezih ve bitişte olay bir viski.