Stagg Jr

Çam fıstığı, haşlanmış mısır ve türk lokumu gibi nişastalı, yağlı, reçineli tatlı rayihalar ilk nefeste kendini belli ediyor. Eski mobilya kokusu var. Ancak bu eski mobilya dolap çok eskilerden kalmış olmalı rutubet kokusu da taşıyor bir miktar. Havalandıkça öne gelen karamelize şerbetli kokular çikolata ile belirgin.

Diyebilirim ki biberin her türlüsü mevcut. Acı biber, karabiber, isot ve hatta paprika. Damakta yakıcı bir etki bırakıyor. Damakta kendini belli eden bir diğer aroma ise tahin. Üzerine tahin gezdirilmiş acı biber gibi. Gevrek simidin o yanık, susamlı tadı mevcut. Zor bir damağı var. Benim burada tadım notlarımı yazdığım şişe ilk batch üretimi ve 67.2% abv alkol seviyesine sahip fıçı sertliğinde şişelenmiş olan sunum. Herkesin seveceğinden emin olamadım. Bir sonraki üretimde alkol seviyesi 63.2%abv’ye düşürüldü.

Burbon viskiler olgunlaşmaya bırakılırken daima ilk dolum yeni üretim Amerikan meşe fıçılar kullanılıyor. Dolayısı ile taze ve daha önce kullanılmamış meşenin tüm etkisi yoğun bir şekilde alkole işliyor. Bu nedenle, Burbon viskilerde diğer viskilere kıyasla ön plana çıkan yoğun vanilya, acımsı tarçın ve mobilya cilası gibi kokularla karşılaşıyoruz. Uzun bitişi arka arkaya bir kaç farklı lezzet taşıyor. Vanilya, tarçın, meşe ve sonra acı biber. İlk nefes sonrası kremamsı bir lezzet bis yapıyor. Enfes.

Soğuk filtrasyon işlemi görmemiş ki zaten fıçı sertliğinde şişelenmiş. Amerikalılar Barrel Proof, İngilizler Cask Strength diyor fıçıdan çıktığı gibi şişelenen bu yüksek alkollü viskilere. Buffalo Trace damıtımevi’nin bence en yakışıklı mahsulü Stagg Jr. Ağabeyi sayılabilecek bir başka sunum George T Stagg da çok başarılı bulduğum bir diğer ürünüdür. Stagg Jr’ın içinde aşağı yukarı 8-10 yaşında viskilerin kullanıldığı söyleniyor ki ben daha genç bir burbon içiyor gibi izlenim aldım. Bir iki kaşık soğuk eklemek çok faydalı güzel sonuçlar veriyor. Harika çam ve karanfil rayihaları salmaya başlıyor. İçtiğim en iyi ilk 10 bourbon listemde mutlaka yeri vardır.

Defterimden Notlar

Burbon endüstrisinin 19. yy’da gelişmesi için çaba sarf eden isimlerden belki de en önemlisi, aynı zamanda bir politikacı da olan Albay Edmond Haynes Taylor Jr’dır. Buffalo Trace damıtımevindeki pek çok üretim malzemesi için finansman desteği sağlayan kişidir. Sonraları yolları George T Stagg ile kesişir. George T Stagg viski satıcısı olarak başladığı kariyeri boyunca onlarca inovasyona imza atar. Hem pazarlama hem de finansman bilgisi ile en zor dönemlerde en doğru kararların alınmasını, en doğru kişilerle çalışılmasını sağlar. Bugünkü Buffalo Trace damıtımevinin temelleri bu ikili sayesinde atılmış olur. İşte Stagg Jr bu iki efsane ismin anısına üretilmiş bir burbon.