Sullivan’s Cove Rare Tasmanian French Oak

Oldukça keskin “Ben buradayım” diyen bir burnu var. Bal ve meyvemsi aromaların ferahlatıcı nane, fesleğen gibi botanik kokularla uyumu gayet güzel. Meşe kokusu, karamel ve çikolata gibi tatlı aromalara çok iyi uyum sağlayan rayihalar da taşıyor. Bir iki damla su ekleyince meyve aromaları daha öne çıkarken, sütlü tatlı kokuları da açığa çıkmaya başladı. Tam bir koku festivali. Havalandırarak, uzun uzun değişen rayihaları keşfetmek isteyeceğiniz bir viski.

Tarçınlı kek ve bitter çikolata damağı kaplayan ilk tatlar oluyor. Ardından keskin limon kabuğu ve acı biber gibi daha zorlayıcı tatlar da geliyor. İlk nefes ile birlikte yine meşe ve vanilyanın güzel birlikteliği var. Acı biberli çikolata yemiş gibi bir hissiyat oluştu. Damağı ince bir film tabakası ile kaplıyor. Sherry tadı tam da aradığım kıvamda. Başarılı bir damağı var.

Uzun bitişi ve krema gibi tüm damağı kaplayan yağlı hissiyatını çok beğendim. Yoğun ve gövdeli bir tat kaldı. İlk nefesle birlikte kalan meyvemsi aromalar da gayet uzun. Damakta bıraktığı buruk tat kırmızı şarap içerken kimi zaman damağı buran tanenli ve dolgun şarap gövdesini anımsattı. Sherry, meşe, tatlı-acı kekremsi baharatlar ve kampari…

Viski dünyasının bence efsane isimlerinden birisi de Sullivan’s Cove Rare Tasmanian French Oak oldu. Hem 2014 hem de 2015 yılında kazanmış olduğu iki ödülde de Avustralya’nın en iyi viskisi seçilmiş olan bu viskinin genel karakteristiğini tanımlamak için kullanabileceğim en güçlü ifade “şarabi tatlar üzerine kurulu denge” olurdu. Bir yönüyle bana Japon viskilerini de hatırlattı. Su eklendiğinde pek çok Japon viskisinde olduğu gibi çiçeksi kokuların bir kısmı kayboluyor. 47.5% abv alkol seviyesinde ve tek fıçıdan şişelenmiş. Bir iki damla su eklendiğinde bambaşka rayihalar ve aromalarla karşılaşabileceğiniz harika bir değişim sunuyor.

Genel olarak bu viski ile ilgili düşüncemi şöyle açıklayayım:
Şaka mısınız evladım?
Hadi böyle bir şey yaptınız, niye şişeleyip bizim de aklımızı karıştırıyorsunuz?
Saklayın kendinize. Deli misiniz, divane misiniz?