Talisker 18

Odun kömürü dumanı ve iodik tuzlu notaları dolgun ve çok dengeli. Havalandıkça açığa çıkan tatlı rayihaları bana bir pipo tütünü markası olan Black Ambrosia’nın kokusunu hatırlattı. Meyvemsi kokuları greyfurt gibi az asidik ama bu güzel meyve kokusunu taşıyan harika bir tütün kokusu var. Diğer pek çok Talisker ekspresyonunda var olan deri kokusu Talisker 18’de neredeyse hiç yok ama onun yerine enfes bir eski kitap kokusu sunuyor. Kütüphanede kitap okurken pipo içer gibi bir hissiyatı var. Diyebilirim ki bugüne kadar kokladığım en iyi Talisker

Oldukça yumuşak içimli. Tuzlu fıstık aroması ve ona eşlik eden şarabi lezzetleri uyum içinde. Yosunsu iodik notalar damakta da kendini belli ediyor. Füme aroması tüm damağa hâkim olan asıl aroma. Diğer lezzetleri baskılamıyor. Sıvı ağzımda döndükçe açığa çıkan baharatlı rayihalar çiğneme isteği uyandırıyor. Hiç bitmesin istedim.

Fındıksı ve odunsu bir bitişe sahip. Kuru ve çok yönlü. Bir yandan ağzımı kaplayan isli rayihaların tadına varmaya çalışırken ilk nefes ile birlikte uzayan şarabi ve tuzlu notalar ile mest oldum. Bekledikçe açığa çıkan karamelize meyvemsi tatlar gerçekten baş döndürücü.

45.8% abv alkol seviyesine sahip Talisker 18 kesinlikle sıra dışı bir bütünlüğe ve dengeye sahip. Bir kere içtiğinizde aklınıza kazınan bir lezzet bütünlüğü sunuyor. Meyvemsi aromaları isli kokularla bu kadar güzel dengeleyebilmiş benim bildiğim en başarılı Talisker ekspresyonu.
Benim için Talisker 18 klasikler arasındadır. En sevdiğim klasikler sıralamasında zannederim ilk 5 hatta ilk 3’de yer alabilir.