Talisker Distillers Edition 2003

Klasik Talisker kokusundan farklı olarak daha tatlı ve meyvemsi bir burna sahip. İs, ceviz, baskılanmış iyot kokusu ve yaz meyvelerinin enteresan kombinasyonu var. Gün kurusu (Kayısı) ve fırınlanmış şeftali kokusuna eşlik eden meşe kokusu hakim. Bir kaç tatlı kaşığı su ekleyince meyvemsi aromalar çok daha belirgin hale geliyor. Burundaki bu güzel rayihalardan meyve püresi kıvamındaki kokuları öne almak isterseniz bir iki damla su ekleyebilirsiniz ama isli ve odunsu karakteri bozulmasın derseniz su eklemeye hiç gerek yok.

Damakta odun kömürü, katran ve kuru meyve aromaları güzel bir kombinasyon sunuyor. Kehribar ve sedir ağacı kokuları ile karışık turunçgil aromaları mevcut. Şarabi ve tanenli. Yoğun ve ağzı dolduran bir aroması var. Alkol tadı az da olsa hissediliyor.

Orta uzunlukta bitişe sahip. Sherry ve odunsu tatlar gayet belirgin. İlk nefesle birlikte ağzı kaplayan is tadı da yerli yerinde. Damakta beğendiğim tanenli ve buruk tatlar bitişte kendini baskın hissettirmiyor.

Amoroso fıçılarda da bekletilmiş Talisker Distillers Edition 2003 45.8% abv oranı ile beğendiğim bir viski oldu. Farklı bir kombinasyon. Özellikle isli ve meyveli karemelize tatları sevenler için çok cazip bir viski olduğunu düşünüyorum. Kişisel olarak Talisker 10’un daha dengeli olduğunu düşünmekle beraber, Talisker Distillers Edition 2003 ün daha yoğun ve gövdeli bir viski olduğunu söyleyebilirim.