Talisker Neist Point

Kavrulmuş badem ve fıstık kokularına eşlik eden tatlı karamelize kokuları baştan çıkarıcı. Alkol kokusu sülfürlü rayihalarla kendini belli ediyor ama Talisker’in kendine has is kokusu ile gayet dengeli bir şekilde maskelenmiş. Bu sebeple bir miktar havalandırmak iyi geliyor. Hindistancevizi ve közlenmiş elma kabuğu gibi hoş kokular da sunuyor.

Yumuşak ve kolay içimli. İs damağımı kaplayan ilk aroma oldu. Tuzlu fıstık ve hatta çubuk kraker yemiş gibi bir hissiyata sahip. Çok gövdeli olduğunu söyleyemem ama oldukça zengin bir damağı var. Burundaki meyvemsi kokular damakta kendini sarı elma tadı ile belli ediyor.

Daha uzun olsa müthiş bir viski olurdu ama bu hali bile mutlu etmeye yetti. Kızarmış ekmek üzerine sürülmüş tereyağlı hissiyatına eşlik eden tuzlu kaju fıstığı tadı ve sonrasında damağı kaplayan is tadı ile klasik Talisker bitişi…

Talisker’in “Yıl Belirtilmeyen Viski – NAS / No Age Statement” kategorisine kendine önemli bir yer edinecektir. Klasik serinin tamamında olduğu gibi 45.8%abv alkol seviyesinde şişelenmiş.

Defterimden Notlar

Neist Point Skye adasının en Güney ucunu işaret ediyor. Buradki deniz feneri kutunun üzerinde de mevcut. Deniz feneri her beş saniyede bir yaktığı kısa beyaz ışıkla 16 deniz mili öteden görülebilir durumdaymış ve 1909’dan beri hizmet vermekteymiş. Bu bilgiye de kutunun içindeki bilgiden eriştim. Talisker Neist Point her yudumda kafanızda ayrı bir “flash” çakabilecek kadar çok yönlü. Çok beğendim. Ama çok beğendiğime 4. kez içtikten sonra karar verdim. Öyle hemen kendini açan bir viski değil.