Teeling Small Batch Rum Cask Finish

Gayet floral ve açık bir burna sahip. Limonotu, elma ve havalandıkça açığa gelen karamelize kokular taşıyor. Rom fıçılarda son dokunuşu yapılmış olan Teeling Small Batch burunda bu etkiyi gayet net taşıyor. Armut likörü, martini ve cin gibi alkol kokusu var. Bir kaç damla su ilavesi ile vanilya ve yenibahar gibi güzel kokular vermeye de başlıyor.

Gayet zengin şarabi bir damağa sahip. Rom etkisini damakta da hissettiriyor. Alkol lezzetleri yeşil yapraklı nebati lezzetler ile bütünleşmiş. Floral bahar tazeliğindeki aromalar daha ziyade polen ve yine limonotu ile belirgin. 46%abv alkol seviyesinde. Yumuşak ve kolay içimli olduğunu söyleyebilirim. Azıcık su eklemek damaktaki karamelize tatlarını da uçuruyor.

Krema gibi damağı kaplamasa da vanilya lezzeti ve krem şanti etkisi ile bitiyor. Orta uzunlukta. Yumuşak ve ferah.

İrlanda harman viskisi olan Teeling Small Batch Rum Cask Finish bence başarılı İrlanda viskileri arasında üst sıralarda yer alır. Klasik İrlanda viskileri kadar tatlı değil ama sahip olduğu buruk şarabi lezzetleri gerçekten ağız sulandırıcı.

Defterimden Notlar

İrlanda viskileri söz konusu olduğunda Cooley damıtımevinden çıkan viskilerin benim için ayrı bir yeri ve ehemmiyeti var. Connamera, Greenore, The Tyrconnel hep Cooley damıtımevinden çıkan viski markaları. İşte bu damıtımevini 1985 yılında tekrar faaliyete geçiren kişi John Teeling.John Teeling’in oğulları baba mesleğini ve geleneğini devam ettiriyorlar ve Teeling Damıtımevinde harika işlere imza atıyorlar.