The Balvenie Tun 1509 Batch 3

Meşe kokusunu bu kadar iyi taşıyan çok az sayıda viski biliyorum. Bir yönü ile önceki dolum burbon fıçılardan gelen bal rayihası diğer yönü ile sherry fıçılardan gelen muhteşem bir şarabi notalar ile çok ender yakalanabilecek bir dengeye sahip. Havalandıkça açığa çıkan baharat kokuları vanilya ve edviye gibi sıcak kokular sunuyor. Bir iki damla su ile karamelize yanık turunçgil kokusu almak da mümkün.

Damakta zengin, dolgun ve çok yönlü. Bağımlılık yapma potansiyeline sahip bir lezzete sahip. Karanfil ve turunçgil lezzetlerine eşlik eden meşe lezzeti sherry baskın. Damağı krema gibi sarıyor. Malt lezzetleri de gayet dengeli. Bu kadar farklı lezzetin bu kadar dengede olduğu çok az sayıda viski biliyorum. Lezzet tahterevallisi gibi. Baharatlı tatlar ön planda derken damağınızda patlayan odunsu aromalarla büyüleniyorsunuz. İlk nefesle beraber çiçeksi aromalar dönmeye başladı derken çikolata ve karamelize sherry tatları geliyor. Zencefil, greyfurt, after eight çikolata.

Balvenie Tun bence her seferinde bir adım daha iyiye giden bir seri. Daha önce deneyimlediğim Batch 2 o kadar üst düzey lezzetler sunuyordu ki “artık bundan iyisi olmaz” derken piyasaya sürülen bu yeni mahsül The Balvenie Tun 1509 Batch 3 tüm ön yargılarımı yerle bir etti. 52.2% abv alkol seviyesinde. Bizzat Malt Ustası David Stewart tarafından seçilmiş 31 farklı fıçının evlendirilmesi ile dünya evine girmiş. 1989-1992 yılları arasında doldurulmuş 12 sherry fıçı ve 1992-1993 yılları arasında doldurulmuş 11 Amerikan meşe fıçının kombinasyonu. Yani üzerinde yaş belirtilmese de bu şişe en genci 23 yıl olgunlaştırılmış viskiler içeriyor. Fıçı sertliğinde, soğuk filtrasyon işlemi görmemiş ve sadece 8.850 şişe üretildi. Evet pahallı… Ve evet kesinlikle ödediğiniz her kuruşa değer.

Defterimden Notlar

The Balvenie Tun 1509 Batch 3 denge konusunda çok ileride ve erişilmesi zor bir seviyede. [Eşitlik]

Öte yandan her viski severin, viskiye bakışını sorgulatacak kadar güçlü bir devrimci karaktere sahip. Bu viskiyi İstanbul Malt Kardeşleri ile birlikte tatma fırsatım oldu [Kardeşlik]

Gecenin sonunda kadehlerimizde bu muhteşem viski saatlerce sohbet ettik ve bu lezzet, bu keyif hiç bitmesin istedik. Doya doya yudumladık [Özgürlük]

From Joan of Arc to La Marianne: France's Impossible Feminist Icon ...

Bu müthiş üçleme bana Marianne’yi hatırlattı. Aynı zamanda Fransız Devriminin sembolü olan Marianne “Eşitlik, Özgürlük Kardeşlik” – “Egalite Liberte Fraternite” mottosunun da sembolü.

The Balvenie Tun 1509 Batch 3 işte böyle bir şey…