Tullibardine 500

Şekerli fındıksı notaların, malt rayihası ile hoş birlikteliği mevcut. Dengeli ve kolay bir burna sahip. Bal ve mürdüm eriği karışımı meyvemsi tatlı rayihalarında, pekmez gibi suyu çektirilmiş tatlı ekşi notalar da mevcut.

Damakta malt ve odunsu aromalara sahip. Burunda aldığım şekerli fındık kokusu damakta da mevcut. Kuru incir gibi kuru ama tatlı bir aroması da var (Keçiboynuzu gibi). Sherry fıçılarda olgunlaştırılmış Tullibardine 500’ün şarabi notalarını almak için biraz zaman vermek gerekiyor. İlk nefes sonrası topraksı ve yağlı bir hissiyat ile damağı kaplıyor. Beğendim.

Orta unlukta kremamsı ve yağlı bir hissiyat ile bitiyor. Kuruyemiş tatları daha ziyade ceviz aromalarını taşıyor. Bekledikçe ağızda bıraktığı sherry ve pandispanya aromaları hafif ama mutlu etmeye yetiyor. Keşke biraz daha meşe tadı alabilseydim.

Tullibardine 500, yaş belirtilmeyen viski kategorisinde yer alıyor. Üzerindeki 500 rakamı, içinde beklediği 500 litrelik sherry fıçıları belirtmek için kullanılmış. Genel olarak yumuşak içimli. Soğuk filtrasyon işlemi görmemiş ve 43%abv alkol seviyesine sahip. Bence 2013’de üretilmeye başlanan bu sunum şu güne kadar hak ettiği değeri bulabilmiş değil. Günlük olarak içmeyi tercih edeceğim, her zaman barımda yer almasını arzu edeceğim bir şişe.