Wolfburn Morven

Wolfburn viski sever İlker Güner Bey tarafından ithalatı gerçekleştirilerek ülkemizde Ocak 2022 tarihinde satışa sunuldu. Farklı viskilerin olduğu bir tadım organizasyonunda ayaküstü tatma şansım olmuştu. Bu tip tadım etkinliklerinde etraflıca not almak mümkün olmuyor. Ben beceremiyorum. Bir tadım aktivitesinde not almak damak ve burun yorulduğu için çok kolay değil benim için. Mümkünse evde tek başıma, yanında referans bir viski ile birlikte tatmam lazım önce. Sonra farklı ruh hallerinde tatmalıyım. Kitap okurken, müzik dinlerken, sabah erken kapaklık için boğaza inmişken ya da akşam eve varıp bir yorgunluk viskisi içerken kadehimde olmalı. Böylece biriktirerek, sindirerek çok yönlü bir tadım profili oluşmalı aklımda, ve damağımda. Bu güzel şişeden geride bıraktığımız ay nihayetinde alabildim ve etraflıca tadım notlarımı çıkartabilecek kadar yarenlik ettim.

Kadehimde dönen floral kokular limoni ve yaz meyveleri taşıyor. Ferah çiçeksi kokularına karışan deniz kokusu da mevcut. İyot kokusu havalandıkça alçı ve rutubet kokuları ile karışıyor. Hiç fena değil. Havalandırmak burundaki deneyimi çeşitlendiriyor. Acele etmemek lazım. Damaktaki ilk hissiyatı bana Caol Ila’yı hatırlattı. Temiz ve narin turba lezzetlerine karışan kahve aromaları çok oturaklı. Hafif yakıcı asidik bir lezzet bırakıyor ama uygun bir eşlikçiyle bu acılığı halledebiliriz.

Çok kompleks bir damak sunduğunu söyleyemem. Az ama öz lezzetleri gayet yeterli. Her şeyin yerli yerine uyumla oturduğu bir viski. İsli viskilerin genellikle soğuk havalarda ve kışın içileceği öngörülür. Wolfburn soğuk kış günlerine ek olarak yazın da tüketebilecek karakterde. Benim kanaatim; meltemin estiği bir balkonda veya bir teknenin havuzluğunda akşam yemeği öncesi iyi bir aperatif olabilir. Yanında bir salkım çekirdekli siyah üzüm çok güzel eşlik ediyor. Çekirdeklerin tanen lezzeti ile viskinin narin turbası uyumlu, siyah üzümün buruk sulu tadı viskinin asidik lezzetlerini sakinleştirmeye yardımcı.

Bitişte damakta kalan fındıksı notalarının daha baskın olmasını çok arzu ederdim. Toprak lezzetleri bu notaları örtüyor. Öte yandan siyah üzümün yanında bir çimdik karabiberli gouda peyniri ile bu topraksı lezzetleri uzun uzadıya taçlandırmak mümkün. Viskide az olan lezzetlerin peşinden koşmaktansa var olan güçlü kasları daha da geliştirmeye çalışmak her zaman daha iyi sonuç verir.

Hayatta da böyle değil mi? Eksik olan yanımızı tamamlamaya zaman harcamak yerine iyi olduğumuz yönlerimizi daha iyi yapmak için çaba sarf etsek mutluluk daha çabuk yanı başımızda bitiverecek.

Ben Wolfburn Morven’i hem sek, hem buzlu hem de biraz su ekleyerek içtim. Bu üç deneyim içerisinde benim damağıma en çok uyan sek içmek oldu. Eşlikçi olarak uygun üzüm-peynir ikilisinden memnun kaldım. Taze ceviz ve tahinli kireçte kabak tatlısını da ikinci eşlikçi tercihim olarak önerebilirim. Az biraz tahin özellikle kahve lezzetlerini kucaklıyor. Özellikle sonbaharın serin günlerinde çok daha makbul bir karaktere kavuşacağından eminim ama bunu iddia edemem çünkü henüz sonbaharda içmedim.

İçmekten keyif alacağım, ikram edilirse çok mutlu olacağım bir viski. Soğuk filtrasyon işlemi görmemiş olması sevindirici. 46%abv alkol seviyesinde ancak ben aperatif (yemek öncesi) olarak tüketmekten çok memnun kaldım. Dijestif olarak (yemek sonrası) da tercih edilebilir mi? Elbette olabilir fakat ben kendi damak tadıma uygun dijestif olarak tercih edeceğim en az 5-6 farklı viski markasını sayabilirim.

Wolfburn damıtımevi Birleşik Krallık ana karasının kuzey ucunda yer almakta. Hemen karşısında Orkney takımadası var. 1860'larda kapanan Wolfburn 2013 yılında tekrar açılmış. Görece yeni bir damıtımevi ancak ileride adını daha sık duyacağız. Wolfburn'un bazı üretim tercihlerini de belirtmekte fayda var. Tıpkı Glengoyne gibi işi aceleye getirmeden daha yavaş bir mayşeleme ve damıtım operasyonunu tercih etmişler. Detaylarına burada girmeyeceğim ancak bu iyi bir özellik. Öte yandan olgunlaştırma için daha yüksek maliyetli olmasına rağmen quarter cask (çereklik fıçı) da tercih ettiklerini belirtmişler. Bu tercihin de çok değerli olduğu kanaatindeyim.